Wierzbowe etnosploty

Wystawa prezentuje przykłady wikliny użytkowej oraz artystycznej w kontekstach symbolicznych. Jednym z wątków przedstawianym na wystawie jest wierzba. Tradycyjne społeczności od wieków fascynowała niebywała żywotność wierzby, uznawana była ona za strażnika i bramę zaświatów, a jej gałązki wykorzystywano do ludowych praktyk magicznych. Wierzbowe witki do tej pory występują w wielu zwyczajach i obrzędach. Kwiatostany tej rośliny, zwane baziami lub kotkami, zwiastują nadejście wiosny.

Wiklina od wieków jest również najpopularniejszym surowcem, wykorzystywanych przy wyplataniu przedmiotów codziennego użytku. Jednak ze względu na nietrwałość tego materiału świadectwa użytkowania wyrobów z plecionki w poprzednich wiekach są bardzo skromne. Kosze rozmaitych kształtów służyły do przenoszenia i przetrzymywania różnych produktów, wiklinowe wiersze rybacy używali do połowu ryb, a plecione płoty pełniły funkcję ogrodzeń. Bardziej fantazyjne formy przybierały meble, kwietniki czy też małe formy koszykarskie. Do tej pory w wielu wykonanych przedmiotach można zauważyć naturalny sposób myślenia artystycznego wynikający z poszanowania i znajomości surowca, narzędzi, technik i wykonania. Dlatego wiklina to nie tylko materiał wykorzystywany przez rzemieślników. Inspiruje również wielu artystów do realizowania swoich projektów. To kolejny wątek przedstawiany na wystawie. W Polsce prekursorem, znanym jako „Michał Anioł od wikliny” był Władysław Wołkowski, którego prace oparte na teorii „konstrukcji harmonicznej” prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą. Był też osobą silnie związaną z polską tradycją, chętnie wspierał i propagował sztukę ludową. Jego „Koncepcja Mieszkania Poetyckiego” współcześnie może być realizowana przy użyciu asortymentu meblarskiego pochodzącego z Rudnika nad Sanem – miasta, zwanego Polską Stolicą Wikliny, gdzie obecnie mieści się Centrum Wikliniarstwa.

Eksponaty i fotografie pochodzą ze zbiorów własnych, z Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu, oraz Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Skip to content