Chłop polski w Brazylii w obiektywie Tadeu Vilaniego

Wystawa czynna do 28 lutego 2013

Chłop polski w Brazylii w obiektywie Tadeu Vilaniego

Fotografie zaprezentowane na wystawie pt. Chłop polski w Brazylii w obiektywie Tadeu Vilaniego ukazują, w sposób dociekliwy i solidarny, trud chłopów pracujących na roli w południowych stanach Brazylii oraz codzienne życie i zwyczaje polskich imigrantów, a także ich potomków na południu tego kraju. Są one dopełnieniem tematu wystawy „Galicyjski sen o Ameryce”.

Tadeu Vilani mieszka i pracuje w Porto Alegre. Urodził się 3 marca 1965 roku w Santo Ángelo. Mimo, że z pochodzenia jest Włochem, w jego żyłach płynie również polska krew – jego prababcia była Polką, nazywała się Julia Martinkoski. Od 12 lat pracuje jako fotoreporter w gazecie „Zero Hora” – najważniejszym dzienniku na południu Brazylii. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych oraz prac dokumentacyjno-archiwistycznych, które ukazują bogactwo oraz proces formowania się wieloetnicznego i wielokulturowego społeczeństwa Rio Grande do Sul.