Bogusław Kędzierski – rzeźba

Kolejną interesującą odsłoną artystycznego kunsztu podkarpackich rzeźbiarzy jest wystawa prac Bogusława Kędzierskiego, rodem z Dynowa. Absolwent renomowanego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, był i jak sam twierdzi nadal jest pod wpływem znakomitego artysty i pedagoga Antoniego Rząsy (pochodzącego z podrzeszowskiej Futomy). Bogusław Kędzierski tworzy w drewnie, kamieniu, betonie i metalu, a jego liczne prace wzbogacają zbiory muzealne Rzeszowa, Jasła, Brzozowa oraz wiele prywatnych galerii w kraju i zagranicą np. w Japonii, USA, Australii oraz Watykanie.
W jego pracach przewija się zarówno nurt sakralny jak i świecki, dlatego jego rzeźby można zobaczyć zarówno w kościołach /w wymienionych miejscowościach: Dynów, Nowa Huta, Nowa Sarzyna, Dydnia, Częstochowa, Jadachy k. Tarnobrzega, Łubno/, a także muzeach, galeriach prywatnych oraz na wielu skwerach. Jak twierdzi sam artysta, oba nurty są dla niego równie interesujące aczkolwiek dominującym elementem jego twórczości jest ruch, dynamika i fantazyjny, odrealniony świat wyobraźni. Wykreowane rzeźby Kędzierskiego odzwierciedlają rozterki artysty, który nierzadko tworzy pod wpływem dużych emocji. Do takich rzeźb należy zaliczyć prace powstałe po śmierci bliskich artyście osób lub jego mentorów (Rząsa, Hasior, Beksiński).

Damian Drąg