Spotkania z tradycją

W zaplanowanym, całorocznym kalendarzu – podczas cyklicznie organizowanych – dwóch spotkań w miesiącu, tematem wiodącym będzie krótkoterminowa (przez 7 dni) prezentacja obrazu lub rzeźby, ikonograficznie nawiązująca do przypadającej wówczas uroczystości. Celem programu „Spotkania z tradycją” jest prezentacja dziedzictwa kulturowego i artystycznego naszych przodków przy jednoczesnym prezentowaniu świąt i uroczystości dorocznych w korelacji liturgiki kościoła katolickiego z tradycją ludową. Walor edukacyjny „Spotkań z tradycją”, każdorazowo zostanie poszerzony o komentarz przybliżający zwyczaje i obrzędy kultywowane w niegdyś przez mieszkańców regionu podczas tych adekwatnie przypadających uroczystości świątecznych. Część historyczna, dotyczyć będzie; genezy święta (lub patrona) w kalendarzu liturgicznym oraz świątyń i parafii, w których kult takiego wizerunku jest szczególnie żywy. Do udziału w spotkaniach zapraszamy młodzież i dziennikarzy z całego regionu, zainteresowanych poznawaniem przeszłości i zwyczajów naszych przodków.
 
Nieprzypadkowo w przewidzianym kalendarzu „Spotkań z tradycją” pierwsza prezentacja dotyczyła uroczystości Narodzenia Najświętszej Marii Panny popularnie zwanej dniem Matki Boskiej Siewnej – przypadającej 8 września. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkania w godzinach otwarcia muzeum, organizowane według zamieszczonego poniżej harmonogramu.
 
Kolejne zaplanowane spotkania, realizowane będą w cyklu dwóch spotkań w miesiącu, a prezentowane obiekty będą wystawiane w ciągu całego tygodnia poprzedzającego prszypadającą w kalendarzu uroczystość.
 
Wrzesień; 8 – Matki Boskiej Siewnej, 29 – św. Michała Archanioła

Październik; 7 – Najświętszej Marii Panny Różańcowej, 18 – św. Łukasza

Listopad; 1- Wszystkich Świętych, 30 – św. Andrzeja

Grudzień: 6 – św. Mikołaja, 25 – Boże Narodzenie

Styczeń; 6 – Trzech Króli, 20 – św. Sebastiana

Luty; 2 – Matki Boskiej Gromnicznej, 5 – św. Agaty

Marzec; 16 – Niedziela Palmowa, 25 – Zwiastowanie Pańskie

Kwiecień; 24 – (św.) Jerzego

Maj; 3 – NMP Królowej Polski, 18 – Zielone Świątki

Czerwiec; 13 – św. Antoniego, 29 – św. Piotra i Pawła

Lipiec; (2) – Matki Boskiej Jagodnej, 26 – św. Anny

Sierpień; 15 – Wniebowzięcie NMP, 22 -NMP Królowej Nieba i Ziemi lub 24 św. Bartłomieja

 
 

Skip to content