Zaproszenie na cykl spotkań pt. „Poznaj sąsiada zza wododziału”

Już w najbliższy czwartek 05.10.2023 o godz. 17:00 zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań „Z antropologią po Karpatach”
pt. „Poznaj sąsiada zza wododziału”.
Wykład poprowadzi dr Olgi Solarz z Fundacji Magia Karpat, która zaprezentuje wystąpienie pt. „Magia ornamentu. O ludowej wizji świata, w tym o patrzeniu na ornament z perspektywy antropologicznej”.
Człowiek porządkował przestrzeń, by czuć się bezpiecznym. Jednym z najważniejszych elementów porządkowania tej przestrzeni był własny dom. Opowiem o tym, jak mieszkańcy wsi, wykorzystując ornament czy symbole we własnym domu oraz na jego zewnętrznych ścianach odwzorowywali swoje wyobrażania o „kosmicznym porządku świata”.
dr Olga Solarz – etnolożka i ukrainistka, współzałożycielka Fundacji Magia Karpat, autorka książek i artykułów poświęconych myśleniu magicznemu, autorka bloga Magia Ludowa Karpat, działaczka społeczna. Zainteresowania: myślenie magiczne we współczesnej kulturze ukraińskiej, kamieniarka ludowa oraz ludowe ośrodki kamieniarskie na pograniczu polsko-ukraińskim, wierzenia i zwyczaje na Bojkowszczyźnie.
Kolejne spotkania:
12.10.2023 – dr Vladyslava Moskalets (Ukraiński Uniwersytet Katolicki i Centrum Historii Miejskiej, Lwów): „Śladami Baal Szem Towa: Kształtowanie przestrzeni żydowskiej w wyobrażonym krajobrazie Karpat w XX wieku”.
19.10.2023 – dr hab. Patrycja Trzeszczyńska prof. UJ (IEiAK UJ): „Po obu stronach Wielkiej Pętli: bieszczadzkie mity i pamięć”.
26.10.2023 – dr hab. Agnieszka Halemba prof. PAN (IAiE PAN): „Matka Boża przychodzi w sprawach trudnych. O tożsamości regionalnej, narodowej i anarodowej na ukraińskim Zakarpaciu”.
Czwartkowe spotkania w Muzeum Etnograficznym odbywają się przy okazji wystawy „Polifonia pamięci na granicy karpackich światów”.
„Inicjatywa pod nazwą „Poznaj sąsiada zza wododziału” realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja””.