Strój rzeszowski w pigułce

Strój rzeszowski noszony był na początku poprzedniego wieku przez mieszkańców wsi leżących w okolicach Rzeszowa.

Mężczyźni nosili białe koszule ozdobione haftem oraz komplet – kamizelkę i spodnie uszyte z niebieskiej tkaniny wełnianej. Spodnie naszyte miały czerwoną „oblamówkę” pokrytą kolorowymi wyszyciami. Dopełnieniem takiego stroju były czarne buty z wysoką cholewą, skórzany pas z „brzękadłami” oraz kapelusz wykonany ze słomy lub czarnego filcu. Na kapelusze nakładano wstążki i ozdoby wycięte z błyszczącego, kolorowego papieru, aby był bardziej elegancki. Marzeniem każdego gospodarza był płaszcz szyty z brązowego sukna, zwany sukmaną.

Dziewczęta nosiły koszule, spódnice o różnych kolorach, buty w wysoką cholewą. Młode dziewczyny nosiły pięknie ozdobione gorsety, a mężatki różnego rodzaju kaftaniki. Dziewczęta zaplatały warkocze, a mężatki chowały włosy pod czepcami i chustkami. Marzeniem każdej z nich, było mieć czerwone korale, do których doczepiano krzyżyki i medaliki.

Chcecie zobaczyć naszą niezwykłą kolekcję strojów, nie tylko rzeszowskich? Odwiedźcie naszą wystawę stałą pt. „Na co dzień i od święta”. Oprócz niezwykłych dodatków, wzorów i fasonów wzornictwa ludowego czeka na was przebieralnia, gdzie będziecie mogli przejrzeć się w jednym z nich. Zapraszamy!
Skip to content