II Festiwal Kultury Lasowiackiej 2022

Województwo Podkarpackie zaprasza na święto kultury Lasowiaków, czyli drugą edycję Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą od 4 do 18 września 2022 roku, głównie w weekendy, a ich najważniejszym celem jest prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i  promocja jej unikatowego charakteru.

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie, które do współpracy zaprosiło 10 operatorów: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie – Fundacja PRO ARTE ET HISTORIA, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie i Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu oraz dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w 13 miejscowościach: Grodzisko Dolne, Kolbuszowa i Kolbuszowa Górna, Baranów Sandomierski, Leżajsk, Medynia Głogowska, Nowa Dęba, Poręby Dymarskie, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Ulanów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Festiwal rozpocznie się 4 września Mszą świętą lasowiacką w Porębach Dymarskich i oficjalnym otwarciem w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

– Kultura lasowiacka to nieodłączny element kulturalnego dziedzictwa Podkarpacia, a zarazem wciąż niewykorzystany potencjał, który chcemy właśnie pokazać. Dlatego po raz drugi chcemy zaprezentować to, co u Lasowiaków najpiękniejsze. Program festiwalu jest bogaty i każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

8 września zapraszamy do Tarnobrzega, gdzie będzie miało miejsce wykonanie przez znanego podkarpackiego muralistę Arkadiusza Andrejkowa muralu poświęcanego Marii Kozłowej, a dzień później odbędzie się Akademia Lasowiaka. 10 września Festiwal przeniesie się do Ulanowa na spotkanie z „Tradycjami wodą pisanymi”, czyli lasowiackim rzemiosłem flisackim. W tym dniu powróci do Kolbuszowej Górnej „Głosem Lesioków z Puszczy”, czyli zajęciami warsztatowymi z kuchni lasowiackiej, konkursami zespołów i śpiewaków lasowiackich oraz koncertem „Pogoda w Jazzie” z udziałem Pawła Steczkowskiego & Teuta Project z Kapelą Kazimierza Marcinka.

11 września zawitamy w Tarnobrzegu na Kiermaszu „Dary Lasowiackiej Ziemi” oraz w Zamku w Baranowie Sandomierskim, by oddać się urokom kuchni lasowiackiej z udziałem znanego specjalisty Karola Okrasy. Będziemy też w Grodzisku Dolnym na Rodzinnym Pikniku Lasowiackim i w Kolbuszowej Górnej na Jarmarku u Górnioków – tym razem poświęconemu „Lesiockim Źmiokom”. 16 września Festiwal wejdzie do świata zabawek w Muzeum Ziemi Leżajskiej, by dzień później powędrować do Rudnika nad Sanem po „Nasze bo wiklinowe”, Nowej Dęby na spotkanie z maziarstwem i wieczornym widowiskiem „Ogień w życiu Lasowiaków” oraz do Medyni Głogowskiej na przygodę z garncarstwem.

Swoją podróż zakończy wielkim finałem „LAS ojciec NASZ” w Stalowej Woli.

Tegoroczny Festiwal uzupełnią wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu UMWP w Rzeszowie.

W tej podróży po ziemi Lasowiaków sięgniemy po motywy związane z codziennym życiem tej grupy etnograficznej, w tym wyeksponujemy rzemiosła: garncarstwo, wikliniarstwo, maziarstwo, flisactwo, zabawkarstwo i inne. Pokażemy specyfikę kuchni lasowiackiej opartej na naturalnych produktach pozyskanych z uprawianej ziemi i z zasobów lasu. Będziemy bawić się i tańczyć w rytm muzyki lasowiackiej, śpiewając lasowiackie pieśni i przyśpiewki. Podczas festiwalu odbywać się będą tematyczne warsztaty, pokazy, plenery i konkursy.

****************************************************

Festiwal Kultury Lasowiackiej po raz pierwszy odbył się w 2021 r., wpisując się w nowe działania Samorządu Województwa Podkarpackiego związane z ochroną i popularyzacją kultury lasowiackiej jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu. Jego kontynuacja oparta jest na aktywności lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw potrzebie ocalenia i promowania dziedzictwa kulturowego Lasowiaków.