Co by to był za szewc, co by na jednym kopycie wszystkim ludziom buty robił

Szewstwo to jedna z najbardziej rozpowszechnionych specjalności rzemieślniczych, a szewcy już od średniowiecza stanowili bardzo liczną grupę. Zajmują się oni szyciem i naprawą obuwia. Mimo, że na przełomie XIX i XX w. rozpoczęła się w Polsce fabryczna produkcja obuwia, nie spowodowało to zaniku rzemiosła szewskiego, którym nadal zajmuje się wiele osób, działając przede wszystkim na zamówienie.

W świetle frazeologii podstawowym narzędziem, którym posługują się szewcy jest kopyto. Najbardziej utrwalonym powiedzeniem jest na jedno kopyto, które nawiązuje do czasów kiedy szyto buty jednakowe na prawą i lewą stopę i tylko dłuższe użytkowanie pozwalało rozróżnić obuwie na skutek jego odkształceń.

W późniejszym okresie w warsztatach szewskich występowało przeważnie wiele kopyt na wszystkie rodzaje i rozmiary obuwia. Poziom kompetencji szewca określało odpowiednie ich dopasowanie do stopy klienta co określało przysłowie co by to był za szewc, co by na jednym kopycie wszystkim ludziom buty robił.

Kopyto szewskie (zwane również prawidłami) jest to drewniana forma na której wykonywane są buty, dzięki której nadaje się obuwiu odpowiedni kształt. Kopyto może być używane jako miara uniwersalna, ale również może być skonstruowane dla konkretnej osoby. Tradycyjne kopyta służyły do formowania przyszwy i obłożyny buta, a podłużne prawidła do kształtowania cholewy.

Dziś prawidła stosowane są również w codziennym użytku jako wypełnienie do butów, które ma pomóc utrzymać obuwie w dobrym stanie i oryginalnym kształcie.

 

Skip to content