Pisanka batikowa – krok po kroku

Przygotowujemy:

Jajka,
barwnik do jaj lub kolorową bibułę,
ocet,
wosk pszczeli,
pisak,
świecę

 1. Jajka – najlepiej białe, bez pieczątek, myjemy, równocześnie odtłuszczając (można użyć płynu do mycia naczyń lub mydła, ale bez bez tłustych dodatków). Następnie gotujemy na twardo. Pisać można również na surowym jajku lub na wydmuszce.
 2. Barwnik – możemy użyć gotowego barwnika do jaj i wówczas sporządzamy go wg instrukcji podanej na opakowaniu. Można również samodzielnie przygotować barwnik z kolorowej bibuły: do słoika (poj. ok. 1 l) wkładamy pociętą na paski kolorową bibułę, zalewamy gorącą wodą i dodajemy 1-2 łyżki octu. Odstawiamy do wystygnięcia.
 3. Wosk pszczeli – może być ze starej gromnicy lub innej świeczki z wosku pszczelego, w sprzedaży są też woskowe podgrzewacze. Wosk roztapiamy w metalowym pojemniczku (np. puszce po konserwie, kociej karmie, itp.). Można umieścić go na podstawce z podgrzewaczem do herbaty, kuchence turystycznej, itp. Podczas pisania wosk musi być cały czas płynny.
  Najmniej kłopotliwe jest użycie podgrzewaczy z wosku pszczelego, które zapalamy i nie musimy już niczego podgrzewać.
 4. Pisak – w sprzedaży są oczywiście gotowe narzędzia pisarskie do pisanek, ale łatwo możemy prosty pisak wykonać samodzielnie. Mocną szpilkę z dużą główką osadzamy w miękkim patyczku, bądź w ołówku z gumką. Wykorzystuje się również do pisania stalówkę z obsadką.
 5. Nanoszenie wzorów – rozgrzewamy nieco narzędzie pisarskie nad ogniem, maczamy w wosku i sprawnym ruchem nanosimy wzór kreseczka po kreseczce, kropka po kropce.
  Najłatwiej zacząć od prostych wzorów złożonych z kresek, kropek. Są to jodełki, kurze łapki, słoneczka.
 6. Rozplanowanie wzoru na jajku: najlepiej podzielić jajko symetrycznie, ozdabiać koncentrycznie najpierw wierzchołki, następnie wzdłuż osi symetrii, a na końcu wypełnić pozostałe pola dowolną kombinacją kresek, kropek, etc. Przykłady znajdziecie Państwo na załączonych zdjęciach pisanek. Można się także zainspirować pisankami z naszych zbiorów NASZE ZBIORY
 7. Barwienie: gdy mamy już naniesione wzory, wkładamy pisankę do chłodnego barwnika na kilka, kilkanaście minut ( w międzyczasie sprawdzamy efekt barwienia). Nie należy zbyt długo przetrzymywać jajka w barwniku, gdyż zawarty w nim ocet może rozmiękczyć skorupkę i zniszczyć pisankę). Po wyjęciu z barwnika delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem.
 8. Zdejmowanie naniesionego wosku:
  Sposób 1: 
  Ostrożnie ogrzewamy fragment wzoru nad zapaloną świecą i delikatnie wycieramy roztopiony wosk ręcznikiem papierowym.
  Sposób 2: 
  Wkładamy pisankę na moment do gorącej wody, wosk wówczas sam odpada od jajka. Wyjmujemy , osuszamy i oczyszczamy z resztek wosku.
  Uwaga! Do tego zabiegu proponuję użyć starego, niepotrzebnego naczynia, gdyż prawdopodobnie nie będzie się ono nadawało już do powtórnego użycia.
 9. Wykończenie: Na koniec można pisankę natłuścić, by błyszczała i nabrała bardziej intensywnego koloru. Można do tego użyć masła, oleju, wazeliny, oliwki, tłustego kremu…

Powodzenia!

 

Skip to content