EDD 2018 „Niepodległa dla wszystkich”

Tegoroczna 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzona pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” stała się pretekstem do zaprezentowania szerszej publiczności Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie bloku tematycznego, który dotyczył udziału ludności wiejskiej w wydarzeniach mających na celu przywrócenie Polsce niepodległości.

W dniu 9 września 2018 r. odbyło się wydarzenie „Niepodległa dla wszystkich – droga do niepodległości oczami chłopów” towarzyszące otwarciu wystawy czasowej „Droga do niepodległości oczami chłopów”. Wernisaż wystawy poprzedzony został prelekcją Elżbiety Piskorz Branekovej, o znaczeniu stroju ludowego w wydarzeniach oraz o transformacji stroju ludowego w elementy munduru wojskowego. Dodatkowo w dniu 09.09.2018 w godzinach otwarcia Muzeum Etnograficznego odbywał się pokaz tkania kilimów na tradycyjnym krośnie tkackim, prowadzony przez artystkę Monikę Beszterdę. Pokaz nawiązywał do zabytkowych tkanin prezentowanych na wystawie oraz polskich narodowych barw biało-czerwonych. Dodatkowo można było zwiedzić wystawę stałą „Na co dzień i od święta” prezentującą kolekcję stroju ludowego ze zbioru muzeum.