19 maja – NOC MUZEÓW w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie!

Już w najbliższą sobotę 19. maja NOC MUZEÓW!
.
Podczas tegorocznej Nocy, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wystawa stała pt.„Na co dzień i od święta” poruszająca tematykę ubioru ludowego, a także zagadnienia z tym związane jak produkcja materiałów, higiena i dbałość o wygląd.

Na początek o godz.19.00 zapraszamy na pokaz Moniki Beszterdy pt.„ETNOINSPIRACJE – rańtuchy i pasiaki”. Po pokazie będą Państwo mogli zapoznać się z unikatową techniką tkania na zabytkowym krośnie. Monika Beszterda projektuje i wykonuje na zabytkowym krośnie tkaniny dekoracyjne do wystroju wnętrz. Posługuje się unikatową techniką broszowania, jako surowiec stosuje naturalne włókna, jak np. ręcznie przędzony len.

PASIAK– to powszechna w polskich strojach ludowych tkanina, wszyscy znamy kolorowe paski ze spódnic łowickich.
A czy wiemy choć trochę o rańtuchach, które były odświętną formą nakrycia głowy mężatek, pochodzącą z czasów bardzo dawnych?