Konferencja podsumowująca realizację projektu „Międzypokoleniowa sztafeta folkowa. Badania terenowe”

Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą realizację projektu „Międzypokoleniowa sztafeta folkowa. Badania terenowe”, która odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7, w dniu 9 grudnia 2016 r.

WSTĘP WOLNY!

Program konferencji:

13.00 – 13.20 Otwarcie konferencji

13.20 – 14.00 Prof. Zbigniew Przerembski – Między naturą a kulturą – o dwoistej egzystencji wiejskich muzykantów, Uniwersytet Wrocławski

14.00 – 14.20 dr Jacek Jackowski, Historia badań fonograficznych i fotograficznych w Polsce od poł. XIX wieku do współczesności, Instytut Sztuki Państwowej Akademii Nauk w Warszawie

14.20 – 14.40 Emilia Jakubiec -Lis – Prezentacja założeń projektu „Międzypokoleniowa sztafeta folkowa. Badania terenowe”, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

14.40 – 15.00 przerwa kawowa

15.00 – 15.20 Jolanta Dragan – Mapa folkloru muzycznego Podkarpacia, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

15.20 –15.40 Monika Kurzeja – Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego w działalności MCK „Sokół” w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu

15.40 – 16.20 Angela Gaber – W poszukiwaniu własnej pieśni, Zespół folkowy „Gaber Trio”

16.20 – 17.00 Prezentacja filmu „Zapisane w terenie…”

17.00 – 17.20 Dyskusja

18.00 – Koncert muzyki folkowej

Głównym założeniem projektu było przeprowadzenie dokumentacji terenowej w zakresie ludowych tradycji muzycznych na Podkarpaciu, w celu uchwycenia przemian zachodzących w obrębie badanego zjawiska.

Integralną częścią projektu jest zrealizowany film „Zapisane w terenie…” poruszający problematykę przekazu międzypokoleniowego w zakresie tradycji wykonywania instrumentów muzycznych na terenie Podkarpacia.

W ramach zadania zrealizowane zostało także dwupłytowe wydawnictwo audio  wraz z krótkim komentarzem promujące realizację zadania. Dołączona do komentarza płyta DVD zawiera ww. film , natomiast na płycie CD prezentujemy wybrane fragmenty materiałów archiwalnych dot. folkloru muzycznego pochodzące ze zbiorów naszego Muzeum oraz elektroniczny reprint książki Franciszka Kotuli „Muzykanty”, Wydawnictwo LWS, 1979 r.

Wydawnictwo dostępne będzie nieodpłatnie podczas ww. konferencji promującej realizację zadania.

Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.