Prezent pod choinkę czyli zabawki z duszą

Wystawa „Prezent pod choinkę czyli zabawki z duszą” jest prezentacją prywatnej kolekcji zabawek Wojciecha Jamy i Pawła Pasterza, twórców m.in. „Muzeum Dobranocek”. Zabawki obejmują okres od lat 50 do lat 80 XX wieku i w przeważającej większości są produkcji polskiej.

Prezentowane zabawki były niegdyś głównymi pojawiającymi się w polskich domach, często jako właśnie wymarzone przez dzieci prezenty pod choinkę, z trudem zdobywane przez rodziców w składnicach harcerskich, kioskach „Ruchu”, sklepach z zabawkami „Miś” czy nawet na odpustach. Zobaczyć więc będzie można modele do składania i sklejania, zestawy do majsterkowania, kolekcje samochodzików, pierwsze samochody „sterowane” na kabel, gry planszowe, zabawkowe maszyny do szycia, klocki, itd. Dorosły widz bez trudu rozpozna wśród zabawek te ze swojego dzieciństwa, dla dzieci zaś będzie to okazja do porównania czym dawniej bawili się ich rówieśnicy. Dopełnieniem wystawy będą drewniane zabawki z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.