Franciszek Kotula- badacz stroju ludowego

W kwietniu b.r. przypada 35 rocznica śmierci Franciszka Kotuli, patrona Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.  W zbiorach Muzeum znajduje się bogata kolekcja strojów ludowych, która została zapoczątkowana przez Franciszka Kotulę. Założyciel Muzeum jest również autorem dwóch części Atlasu Polskich Strojów Ludowych (Strój Rzeszowski z 1951 r. i Strój Łańcucki z 1953 r.- w tym roku mija 65 lat od wydania), jednych z pierwszych powojennych opracowań dotyczących stroju ludowego oraz publikacji „Poszukiwanie metryk dla stroju ludowego” (1954 r.).  W sumie Franciszek Kotula napisał 17 artykułów i publikacji dotyczących stroju ludowego. Zwracał on też szczególną uwagę na elementy odzieży w badaniach terenowych. Dzięki niemu Archiwum Muzeum bogate jest w notatki opisujące stroje noszone przez mieszkańców okolic Rzeszowa, oraz przedstawiające je fotografie i rysunki ukazujące przede wszystkim detale zdobień.

Muzeum w latach 2017-2018 w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” wykonuje 2-letnie zadanie dofinansowane przez MKiDN oraz marszałka Województwa Podkarpackiego pt. „Modernizacja wystawy stałej „Na co dzień i od święta”. Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym.

W 2017 roku w  ramach zadania wytypowane obiekty z kolekcji zostały poddane konserwacji oraz renowacji. Od początku 2018 trwają prace przygotowawcze do otwarcia wystawy prezentującej stroje ludowe ze zbiorów Muzeum oraz prace redakcyjne do katalogu towarzyszącego wydarzeniu. Planowany termin udostępnienia ekspozycji zwiedzającym – 18 maj 2018.